JİNEKOMASTİ

JİNEKOMASTİ TÜRKİYE 

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de  memede yaşanan değişimler estetik kaygılara ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Hastalar özellikle yaz aylarında tişört giydiklerinde veya denize, havuza girerken ortaya çıkan bu görünümden   rahatsızlık duyarlar.
Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun büyümesine , yağ dokusunun büyümesine  veya her ikisinin birlikte büyümesine bağlı olarak yaşanan estetik bir problemdir.

Jinekomasti oluşumun sebepleri nelerdir ?

Jinekomasti oluşumunda çok belirgin bir neden olmamakla birlikte nedensiz olarak oluşabildiği gibi , hormonal kaynaklı sebepler, yanlış beslenme ve aşırı kilo alımı, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nadiren de olsa çeşitli hastalıklar veya tedavilerinde yan etki olarak görünmektedir. Örneğin hepatit, siroz, bazı kanser türleri, streoid kullanımı, uyuşturucu madde kullanımı, hormonal ilaçlar ve bazı kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar meme dokusunda büyümeye sebep olabilir.

Jinekomastinin Çeşitleri ve Dereceleri

Jinekomasti üç ana tip ve üç farklı derecede karşımıza çıkabilir.

1-GLANDÜLER: Büyüme gerçek meme dokusunda oluşur.
2-LİPOMATÖZ: Meme de bulunan yağ dokusunda artış oluşturur.
3-MİKST (Karışık): Bu durumda hem meme dokusunda hem de yağ dokusunda  artış oluşturur. Genellikle en sık karşılaşılan jinekomasti tipidir.

Jinekomastinin derecelerine bakacak olursak;

  • Birinci derece jinekomastide deride sarkmanın olmadığı yalnızca meme dokusunun ve yağ dokusunun fazla olmasıdır.
  • İkinci derece jinekomastide deri de az miktarda sarkma ile birlikte meme ve yağ dokusunun fazla olmasıdır.
  • Üçüncü derece jinekomasti de ise deri de sarkma ve gevşemenin yoğun olması ile beraber meme dokusu ve yağ dokusunun fazla olmasıdır.

Jinekomasti problemi yaşayan hastalar genellikle bu durumun fazla kilodan kaynaklandığını düşünüp spor ve diyet yaparak problemi gidermeye çalışsalar da jinekomastinin tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

Jinekomasti Ameliyatında hangi teknik kullanılır ?

Jinekomasti ameliyatlarında kullanılan yöntem hastanın mevcut meme dokusu, yağ birikimi ve memede oluşan sarkma miktarına bağlı olarak değişmektedir.

Genellikle vaser liposuction operasyonu tercih edilir. Ancak memede yoğun sarkma olduğu veya yoğun kilo kayıplarında yaşanan cilt fazlalığının da yaşandığı durumlarda, memedeki fazla  derinin de alındığı ve meme dokusunun azaltıldığı bir operasyon planlamak gerekir.

Vaser liposuction kullanılarak gerçekleştirilen bir operasyonda meme başının altından ince kanüller yardımıyla içerideki fazla yağ ve meme dokusunun homojen bir şekilde alınması ile yapılır. Vaser liposuction ile yapılan bir ameliyatta iz olmamaktadır.

Daha büyük jinekomasti problemlerinde dokunun ve deri fazlalığın durumuna bağlı olarak operasyonun yapılacağı kesi hattının boyutu değişiklik gösterir. Meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi ters T harfinin oluşturulduğu kesiler ile yapılabilir.

Jinekomasti ameliyatı hastanın durumuna ve uygulanacak tekniğe bağlı olarak 45 dakika ile 2 saat arasında sürecektir. Genel anestezi ile yapıldığı gibi küçük müdahalelerde lokal anestezi tercih edilebilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında hastaya  ilk iki gün sıkı ve baskı uygulanan bir pansuman ile birlikte korse giydirilir. İki gün sonra bu sargılar alınır.

Hasta operasyondan sonra 4 hafta süre ile özel korse kullanımına devam etmelidir.

Jinekomasti Ameliyatında süreç nasıl olur?

Jinekomasti ameliyatı için Türkiye’ye geldiğinizde özel bir araç ile havalimanından karşılanacaksınız. Ameliyat randevunuza ve geldiğiniz saate göre otelinize veya hastaneye transferiniz sağlanacaktır.

Hastaneye yatışınız yapıldığı gün öncelikle doktor ile muayeneniz sağlanıp operasyon detayları, hangi tip jinekomasti probleminiz olduğu hakkında doktor tarafından tüm sorularınız cevaplandırılacaktır. Yapılacak olan kan tahlilleri ve tetkiklerin sonrasında anestezi doktorunun muayenesi ardından operasyona engel bir durum yok ise yaklaşık 45 dakika-1 saat sürecek olan genel anestezi altında yapılan operasyona başlanacaktır.

Jinekomasti ameliyatının yapıldığı gün 1 gece hastanede misafirimiz olacaksınız.(Operasyonunuza bağlı olarak aynı gün taburcu olabilmek mümkündür.)  Ertesi gün doktor kontrolünüzün ardından, kullanacağınız ilaçlarınızı size vererek nasıl kullanacağınızı anlatacağız. Taburcu işlemlerimizi gerçekleştirip transfer aracımız ile otelinize bırakacağız.

Jinekomasti ameliyatı için 5 gün süre ile İstanbul’da kalmanız yeterli olacaktır. Ameliyattan sonra 2. Gün kontrolünüz olacak pansumanlarınız yapılacaktır. Ülkenize sizi tekrar uğurlarken hava limanına transferiniz Beverly Hills Turkey tarafından sağlanacaktır.

Jinekomasti ameliyatından sonra iz kalır mı?

Vaser liposuction ile yapılan bir jinekomasti ameliyatında herhangi bir iz kalmaz. Ancak meme derisindeki sarkmanın çok yoğun olduğu durumlarda uygulanan tekniklerde oluşabilen iz 2 ay ile 2 yıl arasında soluk bir hal alacaktır.

Jinekomasti ameliyatından sonra ağrı olur mu?

Özellikle ilk iki gün yapılan sargının oluşturduğu baskı ile hissedilebilecek olan ağrılar kuvvetli ağrı kesiciler ile tölore edilip günlük hayata konforlu bir geçiş sağlanacaktır.

Jinekomasti ameliyatı başka bir estetik ameliyat ile birlikte yapılabilir mi?

Elbette. Eğer hastanın sağlık durumu açısından bir problem yok ise farklı ameliyatlar ile kombine edilmesinde  sakınca yoktur.

Jinekomasti ameliyatından sonra korse kullanımı nasıl olur ?

Operasyondan sonra 4 hafta süre ile korse kullanılması gerekir.

Jinekomasti ameliyatından sonra ne zaman iyileşebilirim ?

Jinekomasti operasyonundan  3 gün sonra işinize geri dönebilir ve günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Operasyon sonrasında meme bölgesinde oluşan şişlikler ve sertlikler ilk hafta yoğun olurken zamanla birlikte azalmaya başlayacaktır. Ameliyatınızdan 1 ay sonra ameliyat olduğunuz fark edilmez. 3 ay sonra dokunduğunuzda hissettiğiniz  sertliklerin geçtiğini ve 6 ayın sonunda en iyi hale geldiğini görebileceksiniz.

Jinekomasti ameliyatından sonra ne zaman spor yapabilirim ?

Ameliyat sonrasında ilk 1 hafta spor yapılması önerilmez. 1 Hafta sonra yürüyüş koşu vb. sporlar yapabilir, body building gibi ağır sporların yapılabilmesi için 1 ay beklemek gerekir..

Jinekomasti ameliyatından sonra ne zaman yüzebilirim ?

Ameliyatınızdan 1 ay sonra yüzebilirsiniz. 

Jinekomasti ameliyatından sonra ne zaman banyo yapabilirim? Ameliyatınızdan sonraki ilk kontrol gününüz olan 2. Gün itibari ile doktorunuzun önerisi ile banyo yapabilirsiniz.

Jinekomasti  ameliyatı fiyatı ne kadar?

Jinekomasti operasyonunda fiyatlar , jinekomasti derecesine yapılacak olan ameliyatın tekniğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

VÜCUT ESTETİĞİ

 CALL NOW !
 WHATSAPP
instagram
 CALL NOW !
 WHATSAPP