GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

GÖZ KAPAĞI ( BLEFAROPLASTİ ) ESTETİĞİ 

Yüzümüzde ilk dikkat çeken bölge gözlerimizin bulunduğu alandır. Bununla birlikte yüzümüzde yaşlanma belirtilerinin ilk olarak görüldüğü yine göz çevresi bölgesidir. Göz kapaklarımız estetik görünümümüzde oldukça önemli bir unsurdur. Yüzümüzde yaşlı veya genç görünümümüzü etkileyen başlıca etkenler arasındadır.

Zamana ve diğer çevresel faktörlere bağlı olarak göz çevresinde oluşan kırışıklıklar, göz kapaklarında şişlik, fıtıklaşma, torbalanma, deri fazlalıkları, göz kenarlarının aşağıya doğru sarkması ve diğer deformasyonlar kişiyi olduğundan daha yorgun ve yaşlı görünmesine sebep olabilir. Bununla birlikte özellikle üst göz kapağında oluşan deri fazlalıkları, göz açıklığını daraltabilir ve görme alanının küçülmesine sebep olabilir.

Göz Kapağı (Blefaroplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapaklarımız deri, kas, fasya ve yağ yastıkçıklarının oluşturduğu dört yapısal tabakadan oluşmuştur. Göz kapağı ameliyatından önce uzman doktor tarafından yapılan fiziki muayenede göz kapaklarındaki fazla olan yağ miktarı, deri fazlalıkları, kas dokudaki bozulmalar hesaplanarak operasyon planı çizilir.

Kişinin problemlerine uygun olarak; üst göz kapağı ameliyatı, alt göz kapağı ameliyatı veya alt-üst göz kapağı ameliyatları planlanabilir.

Sadece üst göz kapağının planlandığı durumlarda lokal anestezi tercih edilir yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında süren bu ameliyatta, göz kapağının üzerindeki doğal kıvrım içerisinden bir kesi ile yapılır. Üst göz kapağındaki fazla deri ve kas çıkartılırken, iç ve orta hatta bulunan fıtıklaşmış yağ yastıkçıkları uygun miktarda alınır. Ameliyat eriyen dikişler kullanılarak kapatılır ve sonlandırılır. Üst göz kapağında kesi bölgesi göz kapağının doğal kıvrımının içinde kaldığı için İyileşme süresi sona erdiğinde belirgin bir iz kalmaz.

Alt göz kapağı ameliyatı genel anestezi altında yaklaşık 1 saat sürmesi planlanır. Bu ameliyat sırasında alt kirpik çizgisinin hemen altından bir kesi oluşturulur. Alt göz kapağında oluşan fazla deri miktarı alınırken bu bölgede bulunan fıtıklaşmış yağ yastıkçıkları yeterli miktarda çıkartılır. Alt kirpiklerin hemen altında bulunan ameliyat kesi izi zamanla belirsiz hale gelir ve görünmez halini alır.

Göz Kapağı Ameliyatından sonra süreç nasıl olur?

Operasyon sonrası ilk 24 saat gözlerin üzerine buz kompressi uygulaması şişlik ve morlukların daha az oluşmasına fayda sağlamaktadır. Operasyon sonrası yaklaşık 5-7 gün süre ile şişlik ve morluklar devam etmektedir. 5-7 gün sonrasında dikişler alınır ve hasta sosyal hayatına dönebilir ve makyaj yapabilir. Operasyon sonrası ilk hafta gözlerin güneş ışığından korunması için güneş gözlüğü kullanılması önerilir. İyileşme döneminde doktorun önereceği ilaç ve merhemler düzenli olarak kullanılmalıdır. Yaklaşık 1 ay sonra ameliyat olduğunuz anlaşılmaz ve eskiden olduğu gibi genç ve dinamik  formunu kazanan göz kapaklarınız, uzun yıllar bu özelliğini korumaya devam edecektir.

YÜZ ESTETİĞİ

 CALL NOW !
 WHATSAPP
instagram
 CALL NOW !
 WHATSAPP