BURUN ESTETİĞİ

BURUN ESTETİĞİ TÜRKİYE

Burun estetiği diğer bir adıyla rhinoplasty ameliyatları ülkemizde ve dünyada en yoğun talep edilen ve uygulanan estetik ameliyatların başında gelmektedir.

Burun, belirgin yapısı nedeniyle yüzümüzdeki en dikkat çekici organdır. Burunda meydana gelen minimal değişimler dahi görünümü fark edilir şekilde etkileyebilmektedir. Burun ucu düşüklüğü, kemerli veya geniş burun görüntüsü, burun kanatlarındaki düzensizlik gibi estetik kaygıların yanı sıra burunun işlevsel görevi olan nefes alma, koku alma gibi önemli fizyolojik problemlerin  olduğu durumlarda bu iki sorun birlikte çözümlenmelidir.

Estetik görünüm açısından oldukça önemli bir rol oynayan burun ameliyatlarında hastanın problemlerine uygun olarak ve doğal yapısını koruyarak farklı teknikler ile yapılabilir.

Rhinoplasty yani burun estetiği ameliyatları sırasında burun küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucu konumu değiştirilebilir, burundaki kemer görünümü giderilebilir, burun deliklerinin genişlikleri düzenlenebilir, üst dudak ile olan mesafe ve açısı değiştirilebilir, doğuştan veya darbeye bağlı oluşan deformiteler düzeltilebilir

Burun Estetiği Ameliyatında hangi teknik kullanılır ?

Ameliyat öncesinde hastanın burunun yüzün diğer bölümleriyle oranı, simetrisi ve dengesi  hesaplanıp, hastanın beklentisi ve yüz ile uyumlu olan burun konusunda karara varıldıktan sonra; Operasyon için kullanılacak teknik  hastanın  burun görünümünde ki mevcut sıkıntılarına, daha önce bir burun ameliyatı olup olmadığına ve nefes alma ile ilgili problemlerine göre değerlendirilir.

Genel olarak açık teknik rhinoplasty, kapalı teknik rhinoplasty olarak ikiye ayrılan burun estetiği ameliyatlarında burunu destekleyen kıkırdak ve kemiklere erişmek, düzenlenmesini sağlamak için farklı teknikler kullanılabilir. Burundaki problemlere ve olması istenen görüntüye bağlı olarak  burun içinden bazı kemik ve kıkırdaklar alınabildiği gibi vücudun başka bölümlerinden alınan (kulak, kaburga gibi) kıkırdak ve kemiklerde  yeniden şekillendirildikten sonra burun sırtını, burun ucunu veya kanatlarını desteklemek amaçlı kullanılabilir. Nefes almaya yönelik problem yaşayan hastalarda estetik görünümün yanı sıra bu problemine de çözüm getirilirken hem daha güzel görünen hem de sağlıklı nefes alabilen  bir burun yapısı sağlanmış olur.

Ameliyat bitiminde yeni oluşan burun şeklini desteklemek ve iyileşme dönemine yardımcı olmak amacıyla burun sırtına bir atel yerleştirilir. Burun iç kısmına ise septum dediğimiz burun duvarını desteklemesi amacıyla silikon oluklu tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar  hava kanalları bulunduğu için ameliyat sonrası nispeten nefes almayı kolaylaştırırken, silikon yapısı sayesinde burun içi duvarlarına yapışmadığı için çıkartılırken hastanın canını acıtmaz ve ağrıya sebep olmaz.

Rhinoplasty ameliyatlarında hastanın burnunun doğal yapısı ve işlevselliği bozulmadan gerekli şeklin verilmesinde operasyon öncesi kişiye özel burun tasarımının yapılması oldukça önemlidir. Operasyon sonrası iyileşme döneminin ardından hastanın yüzüyle uyumlu doğal ve güzel bir burun oluşturulurken dışarıdan bakıldığında estetik bir müdahale olduğunun anlaşılmaması operasyon başarısını ortaya çıkarır.

Burun Estetiği Ameliyatında süreç nasıl olur ?

Burun estetiği ameliyatı için Türkiye’ye geldiğinizde özel bir araç ile havalimanından karşılanacaksınız. Ameliyat randevunuza ve geldiğiniz saate göre otelinize veya hastaneye transferiniz sağlanacaktır.

Hastaneye yatışınız yapıldığı gün öncelikle doktor ile muayeneniz sağlanıp, burun şekliniz yüz oranlarınız hesaplanacak beklentileriniz öğrenildikten sonra olası burun şekliniz hakkında ve operasyon detayları hakkında doktor tarafından bilgilendirilecek ve tüm sorularınız cevaplandırılacaktır. Yapılacak olan kan tahlilleri ve tetkiklerin sonrasında anestezi doktorunun muayenesi ardından operasyona engel bir durum yok ise 1 saat 30 dakika- 2 saat sürecek olan genel anestezi altında yapılan operasyona başlanacaktır. Operasyon süresi hastanın burnunda yapılacak işlemler, ameliyat tekniğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Burun estetiği ameliyatının yapıldığı gün 1 gece hastanede misafirimiz olacaksınız. Ertesi gün doktor kontrolünüzün ardından, kullanacağınız ilaçlarınızı size vererek nasıl kullanacağınızı anlatacağız. Taburcu işlemlerimizi gerçekleştirip transfer aracımız ile otelinize bırakacağız.

Burun estetiği ameliyatı için 1 hafta süre ile İstanbul’da kalmanız yeterli olacaktır. Ameliyattan sonra 5. Gün kontrolünüz olacak pansumanlarınız yapılacaktır. Ülkenize sizi tekrar uğurlarken hava limanına transferiniz Beverly Hills Turkey tarafından sağlanacaktır.

Burun estetiği ameliyatından sonra iz kalır mı?
Burun estetiği ameliyatı kapalı teknikle yapıldığında kesi hatları burun içinde kaldığı için herhangi bir iz görünmez. Açık teknikle yapıldığı takdirde burun altından yapılan küçük kesi de oluşabilecek iz birkaç ay içerisinde görünmez hale gelir. 

Burun estetiği ameliyatı başka bir estetik ameliyat ile birlikte yapılabilir mi ?
Elbette. Eğer hastanın sağlık durumu açısından bir problem yok ise farklı ameliyatlar ile kombine edilmesinde  sakınca yoktur.

Burun estetiği ameliyatından sonra morluk oluşur mu ?
Burun estetiği ameliyatından sonra şişlik ve morluk oluşabilir. Bu kişinin cilt yapısına ve burunda yapılan müdahalelere bağlı olarak değişiklik gösterir. Oluşabilecek morluklar 10 gün ile 2 hafta süresinde geçmektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman gözlük kullanabilirim ?
Burun estetiği ameliyatından sonra 3 ay süre ile gözlük kullanılmamalıdır. Gözlük kullanan hastalarımız ameliyatın 2. günü itibari ile lens kullanabilirler. Güneş gözlüğü kullanımı içinde 3 ay beklemek gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra ağrı olur mu? 
Operasyon sonrası anestezi etkisi geçene kadar burunda sızlama hissedilebilir. Sonrasında bir ağrı hissedilmez. Hissedilebilecek olan ağrılar kuvvetli ağrı kesiciler ile tölore edilip günlük hayata konforlu bir geçiş sağlanacaktır.

Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman iyileşebilirim?
 Burun estetiği ameliyatından sonra günlük hayata dönüşünüz 1 hafta olsa dahi bu iyileştiğiniz anlamına gelmez. Yaklaşık 3 hafta sonra  dışarıdan bakıldığında ameliyat olduğunuz anlaşılmamakla birlikte  iyileşme süresi ilk defa yapılan burun ameliyatlarında 6 ay ila 1 yıl arasında sürmektedir. Burun şeklinizin nihai sonucunu göstermesi 1 yılı bulmaktadır. Bu süre boyunca burnunuzu olası tüm darbelerden korunması gerekmektedir. 

Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman cilt bakımı yaptırabilirim?
Ameliyat sonrasında burun bölgenizin hassasiyetinden dolayı 6 ay süre ile burun üzerinde sıkma gibi işlemler uygulanmamalıdır.

Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman spor yapabilirim ? 
Ameliyat sonrasında ilk 2 hafta spor yapılması önerilmez. Sonrasında ağır ve basınç oluşturabilecek sporlardan kaçınılmak koşulu ile spora başlanabilir. Özellikle kick boks gibi buruna darbe gelme olasılığı olan sporlardan 6 ay süre ile kaçınılmalıdır. 

Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman yüzebilirim ? 
Rhinoplasty ameliyatınızdan 1 ay sonra yüzebilirsiniz. Ancak dalış yapmak için 6 ay beklenmesi gerekir.  

Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman banyo yapabilirim? 
Ameliyatınızdan sonraki ilk kontrolünüzün ardından doktorunuzun önerisi ile  boyun altı duş yapabilirsiniz burun atelinin ıslanmaması gerekir. Burun ateli çıkarıldıktan sonra banyo yapabilirsiniz. 

Burun estetiği ameliyatının fiyatı ne kadar?
Burun estetiği ameliyatlarında fiyatlar ameliyatın tekniğine ve yapılacak müdahalelere  bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

YÜZ ESTETİĞİ

 CALL NOW !
 WHATSAPP
instagram
 CALL NOW !
 WHATSAPP